Sprawy rodzinne – rozwód
Jednym z najgorszych uczuć jest bycie samotnym wśród ludzi. Jeszcze gorzej jest, kiedy czujemy się samotni z osobą, która teoretycznie powinna być nam najbliższa. Słowo teoretycznie jest tu użyte celowo, ponieważ decydując się na dzielenia życia z ze swoją ukochaną bądź ukochanym, nie zakładamy, że szczęście może się kiedyś skończyć. Zawsze wyobrażamy sobie, że będziemy ze sobą już zawsze i nic nie jest w stanie nas podzielić, a jednak życie często zaskakuje. I ta osoba, która była całym naszym światem, zaczyna ten świat zatruwać. Sprawy rodzinne mają to do siebie że zawsze związane są z emocjami.
Co wiesz o rozwodzie?
Mijanie się bez słowa, ciągłe pretensje, wyrzuty, szukanie powodów do zaczepki, brak rozmowy. Wiele par przechodzi kryzysy, jednak jeśli taka sytuacja utrzymuje się długo i cały czas się pogarsza, może warto poszukać rozwiązania? Rozwód to słowo, które w wielu osobach wywołuje strach i przykre uczucia. Nawet jeśli nigdy się nie rozwodzili i sam proces znają tylko z filmów, przyjęło się, że musi być on czymś nieprzyjemnym, a nawet nieakceptowanym. Sprawy rodzinne potrafią ciągnąć się latami. Wiele par decyduje się na całe życie w złości i napięciu, zamiast wybrać prostsze rozwiązanie. Jednak w obliczu takiej sytuacji, zanim podejmie się decyzję, że to rozwiązanie nie dla nas, warto dowiedzieć się, czym jest rozwód i jak wygląda. Zanim włączysz komputer w i przeglądarce wpiszesz adwokat olsztyn sprawy rodzinne daj sobie chwilę i zastanów się czy jesteś świadom konsekwencji.
Jak to wygląda
Jest to rozwiązanie związku małżeńskiego, dokonywane przez sąd, w momencie, kiedy zażąda tego jeden lub oboje z małżonków. Małżeństwo może zakończyć się z wyrokiem orzekającym o winie, wtedy jedno z małżonków jest winne jego rozpadowi. W takiej sytuacji sąd może zażądać alimentów od osoby, która jest winna rozpadowi związku. Istnieje też możliwość, że małżonkowie nie zgłoszą roszczeń w stosunku do drugiej osoby, wtedy sprawa rozwodowa toczy się bez orzekania o czyjejkolwiek winie. Całe postępowanie rozwodowe nie musi być długim procesem, wszystko zależy od nastawiania małżonków i charakteru sprawy, statystycznie najczęściej wyroki zapadają od 6 do 12 miesięcy po złożeniu pozwu. Właśnie od pozwu cała sprawa się zaczyna. Składa go jeden z małżonków, przedstawiając swoje żądania i powody, na podstawie których małżeństwo ma zostać zakończone. Drugi z małżonków musi odnieść się do przedstawionego pozwu i zaprezentować swoje stanowisko. Później następuje rozprawa, postępowanie dowodowe i wyrok rozwodowy.
Nigdy po wypływem emocji
Oprócz strony formalnej, opisanej krótko powyżej, rozpad małżeństwa to również duże przeżycie dla obydwojga małżonków. Przede wszystkim nie warto robić niczego w emocjach lub złości. Składanie pozwu nie jest też dobrą metodą na zmuszenie drugiej osoby do zmiany postępowania. Te decyzje należy podjąć po bardzo dokładnym przemyśleniu, jeśli się uda, najlepiej zapytać drugą stronę, czy jest gotowa na taki krok. Nie zawsze to możliwe, ale na czas postępowania rozwodowego, najlepiej będzie postarać się uspokoić i nie zaostrzać dostatecznie trudnej sytuacji.
Rozwód to ostateczność
Jeśli małżeństwo ma już za sobą długie lata wspólnego życia oraz łączą ich dzieci, rozstanie będzie jeszcze trudniejsze. Wiele par uważa, że rozbijanie rodziny to najgorsza zbrodnia i lepiej jakoś się przemęczyć. Nie wszystkie przypadki są takie same, ale często warto będzie oszczędzić dzieciom przykrych powrotów do domu, ciągłych awantur i patrzenia na nieszczęście rodziców. Obawa przed reakcją rodziny i przyjaciół również nie powinna być główną przesłanką. Najważniejsze jest, aby decyzja została podjęta po intensywnym przemyśleniu, na chłodno. Zawsze warto spróbować podjąć kroki mające na celu ratowanie małżeństwa jak terapia lub po prostu chęć zmiany z obu stron. Jeśli nie przyniosą one żadnego skutku, należy pamiętać, że każdy zasługuje na szczęście i ma prawo o nie walczyć.