prawo

Prawo – dlaczego warto je znać? Sprawdź!

Prawo – brak znajomości szkodzi

Znajomość prawa nie jest obowiązkowa i nikt od nas nie wymaga abyśmy je znali. Dlatego większość z nas tym się nie przejmuje i o tym nie myśli. Jednak jest wiele sytuacji w życiu, kiedy znajomość prawa staje się potrzebna, a niekiedy wręcz obowiązkowa. Jednak często myślimy, że jako zwykli ludzie, nie potrafimy zrozumieć wszystkich kruczków prawnych, bo mogą znać się na tym tylko wykształceni prawnicy. Dlatego zazwyczaj nie zawracamy sobie głowy zawiłościami prawnymi. Gdy zaś sytuacja nas zmusi, udajemy się do prawnika. Prawo warto znać.

Prawo pracy

Tak jest na przykład wtedy, gdy posiadamy i prowadzimy własną firmę i zatrudniamy pracowników. W takim przypadku powinniśmy nie tylko znać prawo, ale pilnować przestrzegania go. Ale nie tylko szef może mieć kłopoty nie przestrzegając prawa, nawet zwykły pracownik może znaleźć się w trudnym położeniu, kiedy na przykład ni stąd ni zowąd zostanie zwolniony z pracy. Większość z nas, ludzi którzy nie znają prawa pracy, pewnie pocierpi w milczeniu i wcześniej czy później pogodzi się z tą sytuacją. Nie podejmie walki w obronie własnych praw. Oczywiście pracodawca nie powinien wykorzystywać niewiedzy swoich pracowników w kwestii prawa, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy pracodawcy są uczciwi.

Brak wiedzy prowadzi do strachu

Znając prawo, moglibyśmy spróbować przeciwstawić się niegodziwemu potraktowaniu i skutecznie bronić się przed takimi nadużyciami. Niestety wielu ludzi nie znających przepisów równocześnie boi się sądów, niektórzy twierdzą, że „z sądem jeszcze nikt nie wygrał”. Siedzą więc cicho, bezradni i wykorzystani. Co więc z tego wynika? Czy warto znać prawo? Wszystko wskazuje na to, że jednak tak. Okazuje się, że edukacja prawna potrzebna jest większości z nas, nie tylko po to, byśmy mogli sobie radzić w sytuacjach, gdy ktoś narusza nasze prawa, ale także wtedy, gdy chcemy coś stworzyć, na przykład założyć przedszkole, firmę czy zorganizować koncert, a nawet wybudować dom.

Praktyczna wiedza

Nie chodzi oczywiście o to, by studiować prawo na co dzień, ale zaznajomić się z przepisami, które ułatwią nam poruszanie się w otaczającej rzeczywistości. Tak jest między innymi z płaceniem corocznych podatków. Na pewno wielu z nas nie lubi wypełniania pitów i regularnego oddawania fiskusowi części naszych dochodów. Aby zrobić to dobrze, a równocześnie uzyskać należny nam zwrot z podatku, warto bliżej zapoznać się z niektórymi zagadnieniami z dziedziny prawa podatkowego. Wspomnieć również trzeba o prawie drogowym, gdyż jego znajomość jest szczególnie ważna. Uczestnicy ruchu drogowego codziennie bowiem spotykają się z sytuacjami, które wymagają znajomości, choćby tylko niektórych, przepisów. W przypadku na przykład kolizji czy wypadku komunikacyjnego musimy wiedzieć, jakie są procedury postępowania zgodnie z prawem. Wiedzą o tym osoby, które doświadczyły już takiej sytuacji. Ale te zasady powinni poznać wszyscy dla swojego dobra, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, a nawet kary.

Podsumowanie

Znajomość prawa okazuje się też ważna w przypadku spraw spadkowych i majątkowych. Gdy rodzice planują przekazanie majątku dzieciom lub gdy chcą spisać testament, również powinni poznać zasady prawne. Bardzo częste ostatnio sprawy rozwodowe sprawiają, że małżonkowie także muszą poznać zawiłości prawne dotyczące tego tematu, a więc na przykład kiedy będą mieć do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie, a kiedy nie. Powinni także poznać kwestie dotyczące przyszłości ich dzieci, władzy rodzicielskiej czy alimentów. Wszystkie wyżej wymienione przykłady świadczą o tym, że chociaż nie musimy znać prawa, to jednak warto tę wiedzę zdobywać, bo w obecnym świecie okazuje się ona często niezbędna.

Copyright Adwokat Misiura 2020
Shale theme by Siteturner